Pistolet do masażu to chwyt marketingowy, czy must have?

Pistolet do masażu to chwyt marketingowy, czy must have?

Rosnąca popularność pistoletów do masażu sprawiła, że stały się one przedmiotem dyskusji w wielu dziedzinach. Jak ze wszystkim – znajdą się zwolennicy i przeciwnicy.

Wraz z rosnącą świadomością w sporcie, szczególnie w branży fitness, coraz więcej osób troszczy się o szybką regenerację mięśni i zwiększenie ich siły. Pistolety do masażu odmieniły terapię automasażu, czyniąc ją dostępną dla wszystkich.

Co robi pistolet do masażu, że ludzie zachwycają się jego cennymi zaletami? Czy pistolety do masażu są tego warte? Czytaj dalej, aby poznać szczegóły.

Co to jest pistolet do masażu?

Pistolety do masażu są poręcznymi narzędziami do masażu tkanek głębokich. Są również znane jako pistolety do masażu perkusyjnego, ponieważ wykorzystują terapię perkusyjną (uderzania) i wibracyjną do rozluźnienia napiętych mięśni.

Pistolet do masażu wygląda trochę jak wkrętarka i czasami niestety też tak brzmi. Na szczęście są wysokiej jakości masażery perkusyjne z technologią cichego dźwięku, które nie wytwarzają hałasu podczas pracy. Są obecnie modnym „gadżetem” w branży fitness, ponieważ coraz więcej osób chce zakupić takie urządzenia dla własnego użytku.

Jak działa pistolet do masażu?

  • Po włączeniu pistoletu do masażu nasadka-głowica pracuje z ustawioną prędkością i częstotliwością.
  • Głowica uderza w mięśnie szybkim ruchem perkusyjnym lub wibracyjnym.
  • Szybki ruch do przodu i do tyłu uwalnia napięcie w obolałym obszarze mięśniowym. „Rozbija” również płyny nagromadzone w mięśniach, które powodują ich sztywność.
  • W rezultacie zwiększa się przepływ krwi do mięśni, pomagając organizmowi w regeneracji i wzmocnieniu mięśni.

Korzyści z używania pistoletu do masażu

Zalety masażerów perkusyjnych sprawiają, że są one opłacalną inwestycją dla sportowców, entuzjastów fitnessu i innych osób, które regularnie ćwiczą. Poniżej przedstawiono najbardziej przekonujące korzyści wyjaśniające, co robi pistolet do masażu.

Szybki zabieg rehabilitacyjny

Pielęgnacja mięśni po urazie jest niezbędna, aby zapobiec problemom w przyszłości i szybciej wyleczyć istniejące kontuzje. Pistolet do masażu pomaga mięśniom w szybszej i lepszej rehabilitacji poprzez aktywną regenerację.

Korzyści z pistoletu do masażu

Terapia masażem perkusyjnym poprawia proces gojenia uszkodzonych mięśni. Masaże pobudzają krążenie krwi w dotkniętym obszarze mięśniowym. Stymulowany przepływ krwi z kolei poprawia elastyczność mięśni oraz likwiduje bolesność i obrzęki.

Zapobiega opóźnionej bolesności mięśni – DOMS

Opóźniona bolesność mięśni (DOMS) jest częstym problemem wśród osób aktywnych. Powstaje po intensywnym wysiłku fizycznym, w trakcie którego dochodzi do wzmożonej pracy włókien mięśniowych. Ból mięśni – DOMS, pojawia się przeważnie w ciągu kilkunastu godzin. Bolesność mięśni jest przeszkodą w swobodnym poruszaniu się i może wpływać na wyniki sportowe.

*DOMS, to nie to samo, co zakwasy

Co robią pistolety do masażu, aby zapobiegać DOMS-om? Masaże zwiększają wytrzymałość mięśni, a poprawiona wydajność zmniejsza ryzyko wystąpienia ostrej i opóźnionej bolesności mięśniowej.

Poprawia krążenie krwi

Terapia masażem skutecznie poprawia przepływ krwi w organizmie. Masaż tkanek głębokich stymuluje receptory nerwowe pobudzając mięśnie. W efekcie zwiększa się przepływ limfy, która usuwa toksyny z organizmu.

Zwiększony przepływ krwi poprawia ogólny stan zdrowia. Optymalny dopływ tlenu pobudza mięśnie do lepszej pracy, poprawiając ich wydajność.

Zapobiega urazom mięśni

Pistolet do masażu jest ważnym narzędziem, które działa jak tarcza przed urazami mięśni. Wdrożenie automasażu do rutyny treningowej pomaga przygotować mięśnie do intensywnej aktywności fizycznej. Dbałość o mięśnie zapewnia dostarczenie im odpowiedniej ilości tlenu i poprawę elastyczności tkanek.

W rezultacie Twoje mięśnie stają się bardziej elastyczne, dzięki czemu intensywna praca mięśni nie prowadzi do ich zużycia. Zmniejszone ryzyko kontuzji pozwala sportowcom poprawić swoje wyniki.

Poprawiony zakres ruchu i zwiększenie siły

Zakres ruchu oznacza zdolność stawu do pełnego zginania i rozciągania. Stawy pracują najskuteczniej wtedy, gdy osiągają pełny zakres ruchomości.

Co więc robi pistolet do masażu, aby poprawić zakres ruchu i siłę?

Zwiększa elastyczność mięśni i pozwala im na swobodne poruszanie się. Innymi słowy, wzmacnia je, dzięki czemu nie stają się obolałe po intensywnym wysiłku. Ulepszona elastyczność pozwala również na bardziej efektywne wykonywanie codziennych, rutynowych czynności, takich jak chodzenie, bieganie i siedzenie.

Jak używać pistoletu do masażu — ogólne wytyczne

Skuteczność działania pistoletu do masażu zależy od tego, w jaki sposób się go używa.

Sposób użycia masażera perkusyjnego różni się nieznacznie w przypadku stosowania go na różnych częściach ciała. Ogólne zasady pozostają jednak takie same.

Krok 1:

Wybierz głowicę do swojego urządzenia, odpowiednią do części ciała, na której wykonasz masaż.

Krok 2:

Włącz urządzenie i dostosuj ustawienia prędkości. Pistolety do masażu mają różne ustawienia mocy. Wybierz ustawienie prędkości zgodnie z obszarem mięśni, w który celujesz.

Krok 3:

Umieść głowicę pistoletu masującego nad mięśniami i rozpocznij terapię perkusyjną. Ruch pistoletu przypomina delikatne uderzenia w skórę. Nie umieszczaj go zbyt blisko skóry, żeby nie podrażnić powłok oraz nie spowodować dyskomfortu i bólu.

Krok 4:

Poruszaj pistoletem powoli wokół docelowego obszaru mięśnia ruchem okrężnym lub tam i z powrotem. Unikaj dociskania pistoletu do mięśni.

Krok 5:

Użyj niższej intensywności dla małych obszarów mięśni i wyższej dla większych.

*Nieprawidłowe używanie pistoletu do masażu może doprowadzić do urazów i bolesności mięśni oraz uszkodzić sprzęt.

Pistolet do masażu to chwyt marketingowy, czy must have?

Tak, pistolety do masażu są zdecydowanie przydatne. Są wartościową inwestycją, która przynosi długoterminowe korzyści dla Twojego zdrowia i kondycji. Kiedy już wiesz, co robią i jak działąją możesz w pełni wykorzystać ich zalety.

Powody, dla których pistolety do masażu są dobrą inwestycją.

  1. Wygoda w użyciu

Bolesność mięśni, ból dolnej części pleców, sztywność mięśni lub ból spowodowany urazem to częste problemy, z którymi borykają się sportowcy i osoby aktywne. Nawet jeśli nie jesteś sportowcem, możesz cierpieć na każdy z tych problemów. Masaż może być skuteczną terapią pomagającą rozwiązać takie trudności.

Pistolety do masażu pozwalają uzyskać profesjonalną terapię masażu w domu. Możesz użyć tego urządzenia bezprzewodowego do masażu mięśni lub pomóc przyjaciołom złagodzić ból mięśni.

  1. Przenośny

Dbanie o mięśnie może stać się Twoim priorytetem, niezależnie od tego, czy wybierasz się na siłownię, czy na pieszą wycieczkę. Mobilność pistoletów do masażu pozwala zmieścić je praktycznie wszędzie, szczególnie w torbie na trening.

  1. Idealny jako rozgrzewka i regeneracja

Częstym błędem w wielu programach fitness jest omijanie rozgrzewki przed treningiem i ćwiczeń rozluźniających oraz rozciągających (stretching) po treningu. W rezultacie bolesność mięśni staje się powszechna. Pistolet do masażu jest idealny, jeśli chcesz szybko i łatwo rozgrzać oraz zregenerować ciało.

  1. Akumulatory

Akumulatory wydłużają żywotność pistoletu do masażu – pracują nawet 6-7 godzin na jednym naładowaniu.

  1. Kilka głowic w zestawie

Pistoletów do masażu można używać na całym ciele*, wymieniając jedynie głowicę. Najlepsze zestawy wyposażone są w kilka przydatnych nasadek, a każda z nich celuje w określony obszar mięśni i wywiera nacisk we odpowiednim miejscu.

*Z wyjątkiem kości i innych miejsc, o których szczegółowo napiszemy wkrótce.

  1. Oszczędzaj pieniądze na wizytach fizjoterapeutycznych

Pistolet do masażu nie zastąpi fizjoterapeuty, ale może zmniejszyć częstotliwość kosztownych wizyt.

Pistolet do masażu to chwyt marketingowy, czy must have? Bez cienia wątpliwości możemy stwierdzić, że absolutny MUST HAVE!

Urządzenia do masażu i rollowania PULSEROLL


Poznaj nasze pistolety do masażu perkusyjnego oraz wibrujące wałki i piłki do rollowania.
Wznieś swoją regenerację na wyższy poziom

Pulseroll w reh-sport.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *