Najlepsze stabilizatory na narty

Najlepsze stabilizatory na narty

Wybór stabilizatora kolana do jazdy na nartach zależy od poziomu wsparcia, którego potrzebujesz, od tego, czy masz jakieś konkretne urazy, oraz od tego, jakiego komfortu oczekujesz.

Nie pozwól by długo wyczekiwany urlop na nartach zmienił się w męczarnię z powodu bólu kolan. Niezależnie od tego, jaką ortezę kolana wybierzesz, musi być wygodna i zapewniać odpowiedni poziom ochrony.

Przy wyborze ortezy kolana do jazdy na nartach należy wziąć pod uwagę następujące kwestie:

Komfort

Stabilizatory kolan i ortezy są wykonane z różnych materiałów. Neopren jest popularny, ponieważ zapewnia dobre wsparcie i zatrzymuje ciepło. Nie jest to jednak materiał odpowiednio oddychający.

W rezultacie noga może mocno się pocić, a ostatecznie nawet zaparzać. Zamiast neoprenu warto wybrać bardziej oddychające i elastyczne materiały, szczególnie gdy spędzamy w spodniach narciarskich kilka godzin.

Wsparcie

Istnieje kompromis między stopniem wsparcia, a zakresem ruchu. Z definicji orteza kolana ogranicza niechciany ruch. Im większe masz wsparcie, tym mniejszy zakres ruchu.

Poniżej opisujemy najlepsze stabilizatory na narty z podziałem na poziomy wsparcia:

Wysoki poziom wsparcia

Narciarskie ortezy kolan, które zapewniają wysoki poziom wsparcia, są najlepsze dla narciarzy po urazach więzadeł i stawów lub dla osób ze osłabionymi i niestabilnymi kolanami.

Stabilizator kolana kompresyjny z zawiasami UP5192 oferuje wysoki poziom wsparcia bez ograniczania ruchu. Ma solidne metalowe zawiasy po bokach, co pomaga zapobiegać niepożądanemu bocznemu ruchowi stawu.

Opaska w tym stabilizatorze jest wykonana z oddychającego, elastycznego i kompresyjnego materiału, dzięki czemu jest wygodna w noszeniu przez dłuższy czas. Dopasowany krój zapobiega zwijaniu się wokół tylnej części pod kolanem, więc idealnie nadaje się do jazdy na nartach. Materiał kompresyjny pobudza krążenie krwi. Gładkie szwy i krawędzie nie powodują otarć i dyskomfortu.

UP5192 - CZYTAJ WIĘCEJ

Średni poziom wsparcia

Jeśli uważasz, że pełna orteza kolana z zawiasami będzie zbyt „mocna”, ale czujesz się pewniej dzięki wyższemu poziomowi wsparcia, rozważ Stabilizator kolana kompresyjny z pasami i sprężynami UP5175

Stabilizator ten posiada dodatkowe pasy na rzep oraz sprężyny, które zapewniają mocne wsparcie. Nie są tak „masywne” jak stabilizatory z zawiasami, ale zapewniają znacznie większe wsparcie niż zwykłe opaski na kolana.

Dużym atutem tego stabilizatora kolana jest zastosowanie kompresyjnego materiału, który idealnie przylega do ciała, nie roluje się, a dodatkowo pobudza krążenie poprzez zjawisko kompresji. I jak wyżej, gładkie szwy i krawędzie nie powodują otarć i dyskomfortu.

UP5175 - CZYTAJ WIĘCEJ

Lekki poziom wsparcia

Jeżeli nie przebyłeś/łaś żadnej kontuzji, ale czujesz, że mimo wszystko Twoje kolana potrzebują wsparcia, lub jesteś podatny/na zapalenia ścięgien lub ogólną bolesność kolan, wystarczy prosta Opaska stabilizator kompresyjny kolana UP5150

Opaska stabilizator kompresyjny kolana UP5150 to techniczna elastyczna orteza kolana. Zapewnia umiarkowane wsparcie dzięki kompresji. Oddychająca i lekka opaska zapewnia doskonały zakres ruchów w stawie kolanowym i jest wygodna w noszeniu przez dłuższy czas.

UP5150 - CZYTAJ WIĘCEJ

 

Stabilizatory kolan do typowych urazów narciarskich

Zalecamy następujące stabilizatory do jazdy na nartach, jeśli masz którykolwiek z poniższych urazów kolana:

Ból rzepkowo-udowy

Zespół bólu rzepkowo-udowego jest powszechną i częstą dolegliwością występującą w przedniej części stawu kolanowego. Przeważnie występuje (w pierwszej kolejności) w trakcie wysiłku, takiego właśnie jak jazda na nartach.

Czynnikiem powodującym ból w okolicach rzepki mogą być wady postawy, nieprawidłowości w budowie kolana i rzepki oraz zbyt słabe mięśnie odpowiadające za stabilizację rzepki.

Stabilizator kolana biegacza UP5460 to opaska, która pomaga złagodzić ból wynikający z zespołu ITBS i bólu kolana biegacza w zespole rzepkowo-udowym.

Regulowana opaska na kolano biegacza ma uniwersalną konstrukcję, która zapewnia indywidualne dopasowanie i ułatwia noszenie ortezy. Wzmocnione paski zapewniają stabilizację i wsparcie, podczas gdy otwarta przestrzeń zmniejsza nacisk na rzepkę, umożliwia poprawia jej ruch.

UP5460 - CZYTAJ WIĘCEJ

Zapalenie ścięgna rzepki

Zapalenie ścięgna rzepki (kolano skoczka) to zapalenie lub zwyrodnienie ścięgna rzepki, znajdujące się w dolnej części rzepki. Jest to uraz przeciążeniowy, który jest trudny do wyleczenia, gdy staje się przewlekły.

Stabilizator rzepki opaska podrzepkowa UP5724 owija się wokół kolana, wywierając nacisk na ścięgno rzepki. Wzmocniony pasek wywiera ukierunkowany nacisk na ścięgno rzepki, zmieniając sposób przenoszenia sił przez ścięgno i łagodząc ból.

UP5460 - CZYTAJ WIĘCEJ

 

Podsumowanie

Pod koniec aktywnego dnia spędzonego na nartach wszystko sprowadza się do osobistych preferencji i spełnionego komfortu. Wszystkie nasze ortezy kolan nadają się do jazdy na nartach, ale najlepsze stabilizatory na narty wyszczególnione w tekście są polecane przez profesjonalnego terapeutę sportowego.

Orteza stawu kolanowego nie zagwarantuje nam 100% ochrony przed kontuzjami, ale właściwie dobrana może zmniejszyć ryzyko powstania urazu oraz zmniejszyć ból, co docelowo sprawi, że Twoje wczasy na nartach będą przyjemniejsze.

Przed wyjazdem warto upewnić się, że ciało jest odpowiednio przygotowane do tak dużego i obciążającego wysiłku, jakim jest całodzienna narta na jazdach. Optymalnie byłoby zacząć trenować kilka tygodniu wcześniej, poruszać odpowiednie grupy mięśniowe i przygotować ciało tak, żeby w połowie wyjazdu nie cierpieć na zakwasy.

Bardzo przydatnym elementem w treningu są pistolety do masażu oraz wibrujące wałki i piłki do rollowania. Są one również nieocenione w fazie regeneracji po wysiłku, także po jeździe na nartach.

Połączenie nacisku i krótkich, ostrych impulsów z pistoletu do masażu pomaga obniżyć napięcie mięśni, zwiększyć elastyczność i zmniejszyć bolesność następnego dnia po nartach.

Jeżeli chodzi o rollery, to badania naukowe nad produktami Pulseroll wykazały wzrost regeneracji treningowej i krążenia o 22% oraz poprawę ROM (zakresu ruchu) o 14%.

Więcej czytaj tutaj:

PULSEROLL W REH-SPORT.PL - CZYTAJ WIĘCEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *