Najlepsze wkładki pronujące dla supinatorów

Najlepsze wkładki dla supinatorów charakteryzują się dobrą amortyzacją. Jeśli zaliczasz się do grona osób z nadmierną supinacją, Twoje stopy prawdopodobnie mają tendencję do uciekania na zewnętrz oraz do obciążania zewnętrznej krawędzi. W przypadku supinatorów występuje niestety większe ryzyko powstania kontuzji. Dlaczego i jak temu zapobiec?

Co to jest supinacja?

Supinacja w przypadku kończyn dolnych to inaczej rotacja zewnętrzna, czyli odwracanie kończyny na zewnątrz w stosunku do jej osi.

Ciężar ciała przenoszony jest przede wszystkim na zewnętrzną krawędź stopy. Supinacja występuje u osób z wysokim i sztywnym podbiciem i ma miejsce, gdy stopa przetacza się podczas kontaktu z podłożem po zewnętrznej stronie.

Często niestety kończy się skręceniami stawu skokowego, kontuzjami w obrębie kostek oraz bólem łydek i goleni.

Jak sprawdzić, czy jest się supinatorem?

Charakterystycznym znakiem rozpoznawczym wśród supinatorów jest nadmierne ścieranie zewnętrznej krawędzi podeszwy w butach oraz zapadanie się cholewki buta na zewnątrz.

Zwróc uwagę na zdjęcie.

  • Jasnozielony to supinator i zauważalnie obciąża zewnętrzną krawędź stopy.
  • Niebieski to pronator, wyraźnie koślawi stopy, kostka ucieka do środka i nadmiernie spłaszcza się łuk stopy.

Dobrym sposobem jest również wykonanie testu mokrej stopy:

Zmoczone w wodzie stopy odbij na kartce papieru. Jeżeli ich odbicie jest zbliżone do tych, zaznaczonych prostokątem, to znaczy, że jesteś supinatorem.

Masz wysoki łuk stopy, który niedostatecznie amortyzuje nacisk.

Czym charakteryzują się dobre wkładki dla supinatorów?

Amortyzacja jest priorytetem numer jeden we wkładkach dla supinatorów. Prawidłowo ukształtowany łuk stopy (w ustawieniu neutralnym) jest naturalnym amortyzatorem dla stóp. U osób z nadmierną supinacją siły nie rozkładają się prawidłowo, ponieważ nadmiernie obciążają zewnętrzną część stopy.

Amortyzacja we wkładkach sprawia, że pochłaniają one częściowo uderzenia rekompensując brak fizjologicznej pronacji na łuku stopy. Zapewniają więc dodatkowy komfort oraz łagodzą problemy związane ze sztywnością stopy oraz bólem.

 

Jakie są najlepsze wkładki pronujące dla supinatorów?

Wkładki do butów pronujące na szpotawość Ultimate Performance są idealne dla supinatorów. Posiadają amortyzator piankowy o grubości 3 mm (F3D), który rozprasza do 95% wstrząsów generowanych w trakcie każdego kroku, zmniejszając negatywny wpływ na stopę.

CZYTAJ WIĘCEJ

klik

Zobacz, jak materiał F3D tłumi wstrząsy:

Wkładki do butów pronujące na szpotawość dodatkowo zapewniają wsparcie biomechaniczne w postaci odpowiednio wyprofilowanego łuku oraz anatomicznego konturu zwanego „Met Pad”. Met Pad pomaga rozłożyć obciążenie na przedniej części stóp.

Stosowanie wkładek może zmniejszyć ból nie tylko stóp i kostek, ale również goleni, kolan, bioder oraz całego kręgosłupa.

Co jeszcze jest ważne?

  1. W przypadku wkładek na nadmierną supinację (czyli szpotawość) bardzo duże znaczenie ma odpowiednia twardość materiału, z którego są wykonane. Wkładki do butów pronujące na szpotawość Ultimate Performance mają półsztywny rdzeń, który pomaga ustabilizować stopę i skorygować prawidłowe ułożenie.
  2. Elastyczność wkładek również jest istotna, ponieważ muszą się one dopasować do fizjologicznego ruchu stóp.

Odpowiednia równowaga pomiędzy twardością materiału i jego elastycznością zapewnia komfort i pozwala na bardziej naturalny chód i bieg.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wkładki do butów Ultimate Performance pasują do każdego rodzaju obuwia i posiadają linie pomocnicze, wzdłuż których docina się je do właściwego rozmiaru.

  1. Wyjmij fabrycznie wbudowaną wkładkę z buta.
  2. Przyłóż ją do wkładki Ultimate Performance.
  3. Odrysuj prawidłowy kształt na wkładce Ultimate Performance.
  4. Dotnij wkładkę Ultimate Performance wzdłuż narysowanej przez siebie linii. Możesz skorzystać z linii pomocniczych (rowków), które znajdują się na spodzie wkładki.

Po docięciu wkładek Ultimate Performance należy nimi ZASTĄPIĆ stare, fabrycznie wbudowane wkładki. Stare wkładki należy usunąć z obuwia.

Jak dobrać wkładki do butów do biegania?

Nie wiesz, czy jesteś supinatorem, pronatorem lub czy masz neutralne ustawienie stopy?
Dowiedz się, które wkładki będą da Ciebie najlepsze.
 
Czytaj więcej na BLOGU.
 
KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *