Najlepsze wkładki supinujące dla pronatorów

Wybór odpowiednich wkładek do butów dla stóp z nadmierną pronacją jest ważny w celu zapewnienia stopom odpowiedniego wsparcia, bezpieczeństwa i komfortu.

Co to jest pronacja?

Nadmierna pronacja występuje, gdy stopa podczas chodzenia lub biegania nadmiernie skręca się do wewnątrz. Taki kształt stóp spłaszcza się podczas biegu, w efekcie czego łuk zapada się, gdy następuje nacisk na podłoże. Kostka ucieka do środka odciążając zewnętrzną krawędź stopy, a następnie obciążając część przyśrodkową.

Zwróć uwagę na zdjęcie poniżej

  • Jasnozielony to supinator i zauważalnie obciąża zewnętrzną krawędź stopy.
  • Niebieski to pronator, wyraźnie koślawi stopy, kostka ucieka do środka i nadmiernie spłaszcza się łuk stopy.

Nadmierna pronacja, czyli koślawość lub płaskostopie zwiększa ryzyko powstania kontuzji. Taki chód i bieg jest również nieefektywny, męczący i powodujący wiele zespołów bólowych, takich jak urazy goleni, zapalenie powięzi podeszwowej, urazy ścięgna Achillesa oraz ból kolan i bioder. Może wystąpić nawet ból głowy oraz ogólne złe samopoczucie.

Wybór wkładek w przypadku nadmiernej pronacji

Jeżeli Twoje stopy należą do tej grupy, noszenie odpowiednich wkładek do biegania i chodzenia pomaga w regeneracji, zapobiega powstawaniu kontuzji, poprawia wydajność oraz zwiększa komfort.

Zadaniem wkładek supinujących jest odciążenie wewnętrznej krawędzi stopy, czyli bezpośrednie przeciwdziałanie nadmiernej pronacji. Podpierają one łuk, dzięki czemu nie następuje wzmożone jego spłaszczanie.

Zrozumienie budowy stopy ma kluczowe znaczenie przy wyborze odpowiednich wkładek. Możesz przeprowadzić podstawowy test:

Test mokrej stopy

Test mokrej stopy pozwala zorientować się, jaki masz typ stopy. Zwilż stopy i stań na kartce papieru. Jeśli widzisz całą stopę bez łuku, prawdopodobnie masz płaskostopie, co może przyczyniać się do nadmiernej pronacji.

Wysokość łuku

Niskie lub płaskie łuki są powszechne u osób z nadmierną pronacją, koślawością oraz płaskostopiem.

Najlepsze wkładki supinujące dla pronatorów

Wkładki CZARNE Ultimate Performance F3D Support+ są przeznaczone dla osób z nadmierną pronacją (koślawością i płaskostopiem) i zapewniają maksymalne wsparcie oraz amortyzację.

Specjalnie wyprofilowany łuk (z otworami wentylującymi) wspiera najsłabszą część stopy pronującej rozkładając tym samym ciężar na całą stopę odciążając krawędź przyśrodkową.

Bawełniana, oddychająca warstwa zewnętrzna odprowadza pot zwiększając komfort użytkowania.

Pianka F3D to materiał o grubości 3 mm, który tłumi do 95% wstrząsów generowanych w trakcie każdego kroku. Amortyzuje szkodliwe drgania i zmniejsza ryzyko powstania mikrourazów. Zastosowany został na pięcie oraz przodostopiu.

Poniżej test amortyzacji materiału F3D zastosowanego we wkładkach Ultimate Performance.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar?

Wkładki do butów Ultimate Performance pasują do każdego rodzaju obuwia i posiadają linie pomocnicze, wzdłuż których docina się je do właściwego rozmiaru.

  1. Wyjmij fabrycznie wbudowaną wkładkę z buta.
  2. Przyłóż ją do wkładki Ultimate Performance.
  3. Odrysuj prawidłowy kształt na wkładce Ultimate Performance.
  4. Dotnij wkładkę Ultimate Performance wzdłuż narysowanej przez siebie linii. Możesz skorzystać z linii pomocniczych (rowków), które znajdują się na spodzie wkładki.

Po docięciu wkładek Ultimate Performance należy nimi ZASTĄPIĆ stare, fabrycznie wbudowane wkładki. Stare wkładki należy usunąć z obuwia.

 

Stopniowo wprowadzaj wkładki

Pamiętaj jednak, że przyzwyczajenie się stóp do nowych wkładek ze względu na nadmierną pronację może zająć trochę czasu. Jeśli dopiero zaczynasz nosić wkładki lub ortezy, daj swoim stopom czas na przystosowanie się. Zacznij od noszenia ich przez kilka godzin i stopniowo wydłużaj ten czas.

NIE WIESZ JAKIE WKŁADKI WYBRAĆ?

Dowiedz się, które wkładki będą da Ciebie najlepsze.

Czytaj więcej na BLOGU.

KLIK

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *