Jak dobrać wkładki do butów do biegania?

 

Jak dobrać wkładki do butów do biegania?

Dobór wkładek do butów do biegania zależy od rodzaju stopy i sposobu biegania. Biegacze dzielą się na:

  • pronatorów,
  • supinatorów
  • tych, którzy mają stopy neutralne.

Pronatorzy

Pronatorzy to osoby z nadmierną pronacją stóp, czyli płaskostopiem i koślawością. Taki kształt stóp spłaszcza się podczas biegu. W efekcie łuk stopy zapada się, gdy następuje nacisk na podłoże. Bardzo często skutkuje to zwiększonym ryzykiem powstania kontuzji. Taki chód i bieg jest również nieefektywny, męczący i powodujący wiele zespołów bólowych.

Jeżeli Twoje stopy należą do tej grupy, noszenie odpowiednich wkładek do biegania i chodzenia pomaga w regeneracji, zapobiega powstawaniu kontuzji, poprawia wydajność i zwiększa komfort.

Wkładki CZARNE Ultimate Performance F3D Support+ są przeznaczone dla biegaczy z nadmierną pronacją (koślawością i płaskostopiem) i zapewniają maksymalne wsparcie oraz amortyzację dzięki pełnej 3-milimetrowej warstwie piankowej.

Supinatorzy

Jeśli należysz do grupy supinatorów, to najprawdopodobniej będziesz mieć sztywną, wysoko wysklepioną stopę o wysokim łuku. Twoja stopa, zamiast stąpać naturalnie, ma tendencję do dłuższego toczenia się. W efekcie stopa nie zapewnia prawidłowej i naturalnej amortyzacji oraz nie tłumi wstrząsów, jak w przypadku stopy neutralnej, co często prowadzi do urazów przeciążeniowych.

Wkładka NIEBIESKA Ultimate Performance F3D Cushion+ zapewnia maksymalną amortyzację i wsparcie dla osób o średnim lub wysokim łuku stopy.

Biegacze neutralni

Ci szczęściarze mają naturalnie idealne stopy do biegania. Ich chód to wzorowe uderzenie piętą z przeniesieniem ciężaru na stopę, która toczy się, absorbując wstrząsy. Jednak dla takich osób dobór wkładki jest również bardzo ważny. Spójrzmy prawdzie w oczy, ludzkie ciało nie ewoluowało do chodzenia po twardych powierzchniach. Najlepiej sprawdza się chodzenie po miękkim podłożu, na którym można zostawić ślad. Chodzenie po twardych powierzchniach oznacza, że ​​łuk musi wykonać więcej pracy, aby utrzymać stopę w prawidłowej pozycji.

Wkładka SZARA Ultimate Performance F3D Neutral zapewnia odpowiedni poziom wsparcia i amortyzacji dla neutralnych biegaczy. Pianka o grubości 3 mm gwarantuje tłumienie do 95% wstrząsów generowanych w trakcie każdego kroku.

Czy wkładki nosić tylko do biegania?

Wiele osób kupuje wkładki sportowe lub wspierające łuk stopy, aby zastąpić standardową wkładkę w butach do biegania. To bardzo dobra decyzja, ale zalecamy noszenie takich wkładek przez cały czas.

Na przykład, jeśli idziesz do pracy w eleganckich butach na płaskiej podeszwie, możesz być na nogach przez wiele godzin. Równie ważne jest, aby chronić stopy podczas ośmiu godzin marszu, jak mniej więcej godziny biegu.

Dlaczego nie zafundować sobie dwóch par? Wtedy nie trzeba będzie wymieniać wkładek między butami.

Jak używać wkładek do biegania?

Jeśli twoje buty do biegania lub buty robocze mają już wbudowaną wkładkę (a raczej wszystkie taką posiadają), trzeba ją wyjąć przed włożeniem nowych wkładek . Wkładki typu ortotycznego, które kontrolują ułożenie stopy, najlepiej sprawdzają się na płaskim podłożu.

Jeśli są noszone na istniejącej wkładce, wkładka nie tylko nieznacznie się porusza, ale podniesienie stopy może spowodować jej niestabilność. W rezultacie występuje większe ryzyko skręcenia stawu skokowego. 

Urazy spowodowane nieprawidłową biomechaniką stopy

Osoby z nadmierną pronacją są szczególnie narażone na kontuzje przeciążeniowe. Jeśli stopa toczy się zbyt długo, kostka się obraca. W rezultacie dolna część nogi, kolano, biodro, mięśnie i inne tkanki miękkie muszą pracować ciężej, co zwiększa ryzyko urazów przeciążeniowych. 

Obejmują one:

  • Zapalenie powięzi podeszwowej
  • Zapalenie ścięgna Achillesa
  • Zespół ITBS
  • Zapalenie ścięgna rzepki
  • Choroba Osgooda-Schlattera
  • Ból rzepkowo-udowy kolana
  • Bóle bioder i dolnej części pleców

Poniżej test amortyzacji materiału F3D (Foam 3mm Damper), który został zastosowany w naszych wkładkach.
Naprawdę tłumią wstrząsy 🙂 

Zapoznaj się z naszą pełną ofertą wkładek do butów.

WKŁADKI DO BUTÓW - PEŁNA OFERTA

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *