Najlepsze ortezy łokcia do gry w tenisa

Najlepsze ortezy do gry w tenisa to takie, które zmniejszą ból i zwiększą komfort w trakcie uprawiania sportu, szczególnie wśród amatorów. Tenis to sport wymagający dużej siły górnej części ciała i stale powtarzalnych ruchów ramion. W rezultacie tenisiści są narażeni na ryzyko wystąpienia urazów łokcia.

Dlaczego warto nosić ortezę łokcia podczas gry w tenisa?

Ortezy łokcia zapewniają kompresję oraz wsparcie mięśniom i ścięgnom przyczepiającym się do łokcia. Dzięki temu są przydatne w:

  • Leczeniu ostrego bólu łokcia
  • Pomocy w powrocie do zdrowia po kontuzji
  • Zapobieganiu lub łagodzeniu ryzyka urazów łokcia
  • Poprawie wydajności i komfortu

Działają poprzez zmniejszenie napięcia mięśni przedramienia, co pomaga zapobiegać kontuzjom oraz łagodzić ból i stany zapalne stawu łokciowego.

Jaki stabilizator łokcia wybrać?

Opaski na łokcie są dostępne w różnych rozmiarach i z różnych materiałów, w tym z neoprenu, gumki, nylonu i pianki. To, który z nich będzie dla Ciebie najlepszy, zależy częściowo od osobistych preferencji, ale także od tego, czy doznałeś konkretnej kontuzji i na jakim etapie rehabilitacji się znajdujesz.

Łokieć tenisisty

Łokieć tenisisty to bardzo częsty uraz występujący nie tylko u tenisistów, czy golfistów, ale także po wielogodzinnej pracy przy komputerze, częstego skręcania mebli czyli w czynnościach opartych na specyficznych ruchach przedramienia i nadgarstka.

Jest to popularna nazwa bólu zewnętrznej strony łokcia. Nazywa się to często bocznym zapaleniem nadkłykcia i jest prawdopodobnie najczęstszą przyczyną bocznego bólu łokcia.

W przypadku gry w tenisa lub squasha przyczyną tego rodzaju zespołu bólowego może być nieprawidłowa biomechanika ruchu oraz technika gry. Zawodnik, który niewystarczająco wykorzystuje pracę całego tułowia, obręczy barkowej oraz nóg może mieć tendencję do kompensowania ruchu przez prostowniki nadgarstka.

Powtarzająca się dolegliwość może na przestrzeni czasu spowodować pojawienie się entezopatii.

Czy zawodowi tenisiści noszą ortezy na łokieć?

Powodem, dla którego nie widać profesjonalnych graczy noszących stabilizatory łokci, jest to, że są to wyszkoleni sportowcy, którzy na przestrzeni lat wypracowali odpowiednią technikę i odporność niezbędną do tego sportu.

Czy ortezy na łokieć tenisisty działają?

Tak! Badanie z 2013 roku* wykazało, że noszenie określonego typu ortezy na łokieć tenisisty miało natychmiastowy wpływ na zmniejszenie poziomu bólu u osób z łokciem tenisisty/zapaleniem nadkłykcia bocznego. 

Jak działa orteza łokcia tenisisty?

Naciskając na mięśnie prostowniki przedramienia, orteza zmienia sposób przenoszenia sił przez ścięgno. W rezultacie, zamiast ciągle szarpać w tym samym miejscu, obciążenie rozkłada się na ścięgno.

Jaką ortezę wybrać?

Jest kilka propozycji stabilizatorów na łokieć tenisisty:

Stabilizator opaska na łokieć tenisisty golfisty UP5371

Najbardziej uniwersalna opaska na łokieć tenisisty z poduszką żelową, która ma na celu uciskanie miejsca bólowego na nakłykciu bocznym. Występuje w jednym rozmiarze i wykonana jest z neoprenu (grubszy materiał).

CZYTAJ WIĘCEJ

Stabilizator kompresyjny łokcia
UP5184

Opaska ta zapewnia stabilizację łokcia przy zachowaniu pełnej ruchomości. Zastosowany materiał kompresyjny zapewnia odpowiedni ucisk oraz posiada właściwości oddychające (bardziej niż neopren). Orteza ta jest więc polecana szczególnie do gry w trakcie wysokich temperatur, w lecie i na ostrym słońcu – ręka nie poci się tak, jak w przypadku neoprenu. W środku umieszczona jest żelowa poduszka uciskająca nadkłykieć boczny w miejscu bólu. Opaska posiada pasek na rzep do mocniejszego dopasowania. Dostępna jest w 4 rozmiarach.

CZYTAJ WIĘCEJ

Opaska na łokieć tenisisty i golfisty z poduszką UP5765

Zastosowana w tym stabilizatorze poduszka jest alternatywą dla żelowych poduszek. Delikatniej uciska miejsce bólu na ścięgnie i powoduje większe rozłożenie nacisku. Polecana jest do noszenia nawet przez cały dzień, np. do pracy przy komputerze. Wykonana jest m.in. z miękkiej i przyjemnej w dotyku gąbki, co zwiększa komfort użytkowania. Występuje w jednym rozmiarze i jest łatwa do dopasowania, dzięki paskowi na rzep.  

CZYTAJ WIĘCEJ

Ogólny ból łokcia

Ostry ból łokcia zwykle ma miejsce w momencie urazu lub w przypadku długotrwałych, przewlekłych dolegliwości. Ogranicza lub całkowicie uniemożliwia uprawianie sportu, utrudniając także funkcjonowanie w ciągu dnia. Może być spowodowany urazem mechanicznym, chorobami przewlekłymi (np. reumatoidalnym zapaleniem stawów, łuszczycowym zapaleniem stawów) lub po prostu zwykłym przeciążeniem. 

Stabilizator kompresyjny łokcia
UP5172

Stabilizator kompresyjny łokcia UP5172 jest idealny we wczesnym stadium uszkodzenia lub nadwyrężenia łokcia, szczególnie w przypadku obrzęku. Zapewnia ukierunkowaną kompresję stawu i obejmuje cały staw łokciowy. Zapewnia dodatkowy komfort i uczucie „zabezpieczenia” łokcia. Poprawia wydajność gry, zwiększa poczucie bezpieczeństwa. Wykonana jest z oddychającego, technicznego, kompresyjnego materiału, który nadaje się do gry w wyższych temperaturach, np. w lecie. Dostępny w 4 rozmiarach.

CZYTAJ WIĘCEJ

Opaska elastyczna na łokieć
UP5130

Prosta, niezwykle uniwersalna opaska do noszenia zarówno na trening, jak i na co dzień. Zapewnia jednolity ucisk, jest wygodna i oddychająca. Dostępna w 4 rozmiarach.

CZYTAJ WIĘCEJ

Stabilizator łokcia neoprenowy
UP5330

Orteza wykonana z grubszego materiału, jakim jest neopren, doskonale sprawdza się w późniejszych stadiach łagodnych i umiarkowanych urazów łokcia. Zapewnia wsparcie kompresyjne, ale także zatrzymuje ciepło ciała. Ścięgna pracują lepiej, gdy jest ciepło. Zmniejszone jest ryzyko ponownej kontuzji po powrocie do gry. Dostępna w jednym, uniwersalnym rozmiarze łatwym i wygodnym do dopasowania.

CZYTAJ WIĘCEJ

Stabilizatory łokcia, a poprawa wydajności

Ortezy na łokcie mogą również pomóc w poprawie wyników na korcie tenisowym. Zapewniając wsparcie mięśniom i ścięgnom przedramienia, stabilizatory łokci pomagają poprawić siłę chwytu. W rezultacie masz większą kontrolę podczas uderzeń tenisowych. Prowadzi to do dokładniejszych i mocniejszych strzałów, zapewniając amatorom przewagę konkurencyjną na boisku.

Oprócz korzyści fizycznych, ortezy łokcia mogą również zapewniać tenisistom korzyści psychologiczne. Dzięki noszeniu ortezy na łokieć gracze mogą czuć się pewniej i bezpieczniej na korcie, co może poprawić ich ogólną wydajność i zmniejszyć ryzyko kontuzji.

Wniosek

Podsumowując, ortezy łokcia są cennym narzędziem dla tenisistów, którzy chcą zapobiegać i leczyć łokieć tenisisty. Zapewniają ucisk i wsparcie mięśniom i ścięgnom przedramienia, co może pomóc zmniejszyć ryzyko kontuzji, złagodzić ból i stany zapalne oraz poprawić wydajność na korcie tenisowym. Jeśli jesteś tenisistą, rozważ noszenie ortezy na łokieć, aby chronić staw łokciowy i poprawić swoją grę.

*Źródło badania: 
The Immediate Effects of Orthoses on Pain in People with Lateral Epicondylalgia – https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3854508/

 

Nie wiesz, jaki stabilizator wybrać?

Zobacz całą naszą ofertę stabilizatorów oraz opasek.

CZYTAJ WIĘCEJ

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *