Stabilizator nadgarstka – jaki wybrać i kiedy stosować?

Stawy nadgarstka są jednymi z najbardziej narażonych na kontuzje w naszym ciele. Urazy te bywają mniej lub bardziej poważne. Powstają m.in. w wyniku przeciążenia treningowego, urazu mechanicznego, stanu pooperacyjnego oraz chorób zwyrodnieniowych.

Praktycznie każdy sportowiec jest narażony na kontuzje, bo wystarczy chwila nieuwagi i nieprawidłowy ruch może skutkować bólem w stawie. W takiej sytuacji ważne jest, aby jak najszybciej działać, zapobiegając poważnym konsekwencjom, które mogą wykluczać z dalszych treningów. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie przerwać ćwiczenia – istnieją specjalne opaski, które stabilizują nadgarstek i chronią go podczas treningów.

Zanim jednak zdecydujemy się na wybór stabilizatora nadgarstka warto ten stan skonsultować z lekarzem, który oceni, czy nie doszło do poważniejszego urazu.

STABILIZATOR NADGARSTKA – CO TO WŁAŚCIWIE JEST?

To produkt medyczny, który służy do stabilizacji głównie stawu promieniowo-nadgarstkowego. Na rynku akcesoriów rehabilitacyjnych funkcjonuje pod wieloma nazwami, takimi jak orteza, opaska ściągacz lub usztywniacz, jednak bez względu na nazewnictwo cel jest jeden – zmniejszenie ruchomości w stanie, w wyniku czego dochodzi do zminimalizowania ryzyka uszkodzeń, redukcji bólu i w efekcie do przyspieszenia rekonwalescencji. Opaski z dodatkową kompresją zwiększają nacisk na dłoń pobudzając krążenie, sprzyjając przyśpieszeniu procesów naprawczych w uszkodzonych strukturach stawu.

STABILIZATOR NADGARSTKA ZAMIAST GIPSU?

Stabilizatory nie posiadają aż tak usztywniającej funkcji, jak gips lub szyna, jednak z powodzeniem są wykorzystywane jako ich zamiennik.

Ich przewagą jest to, że:

  • są łatwe do zakładania i zdejmowania,
  • oddychające – jest to szczególnie ważne w lecie, gdy temperatury są znacznie wyższe,
  • dopasowujące się do ręki,
  • można je prać, co jest bardzo ważne w utrzymaniu odpowiedniej higieny,
  • wiele z nich posiada dodatkowe szyny usztywniające, więc wydają się być dużo wygodniejszą i nowocześniejszą alternatywą dla gipsu,
  • umożliwiają utrzymanie ciepła w obrębie stawu, które dodatkowo wpływa na szybsze leczenie (szczególnie w przypadku zastosowania neoprenu)

RODZAJE STABILIZATORÓW NADGARSTKA

Zasadniczo wyróżniamy dwa rodzaje stabilizatorów nadgarstka: twarde ortezy i elastyczne opaski. Mając na uwadze rodzaj problemu, do lekkich urazów stosujemy opaski elastyczne, natomiast do stanów po operacjach lub ciężkich urazach polecane są ortezy z usztywnieniem.

ORTEZA NADGARSTKA STABILIZUJĄCA

Pozwala praktycznie całkowicie unieruchomić staw, jednakże mocno wyklucza z normalnej aktywności. Stosuje się ją po operacjach, ciężkich urazach oraz jako alternatywa gipsu. Dodatkową zaletą jest materiał z którego jest wykonana – oddycha, utrzymuje staw w cieple i przyspiesza rekonwalescencję. Nie nadają się jednak do ćwiczeń.

OPASKA ELASTYCZNA NADGARSTKA

Najbardziej uniwersalna, stosowana jest zazwyczaj w przypadku lekkich kontuzji, a także w czasie uprawiania sportu, w celu utrzymania nadgarstka w optymalnej pozycji. Łatwo dopasowuje się do kształtu dłoni, nie ograniczając mobilności w stawach i odprowadza nadmiar wilgoci. Polecana jest w dyscyplinach, w których wykonuje się bardzo dynamiczne ruchy (np. crossfit), przy nadgarstkach słabych i artretycznych, gdy wystąpi lekki lub umiarkowany ból, który nie jest przeciwskazaniem do trenowania oraz po dawnych urazach. Elastyczne opaski na nadgarstek mogą być wciągane, zapinane na rzepy, lub wciągane i dopinane pasami.

STABILIZATOR NADGARSTKA I KCIUKA UP5365
OPASKA UCISKOWA NADGARSTKA UP5360

OPASKA KOMPRESYJNA NADGARSTKA

Dzięki zastosowaniu stref kompresji (nacisku) opaska stymuluje receptory skórne, a tym samym pomaga ustabilizować nadgarstek. Poprawia mikrokrążenie, dzięki czemu tkanki są lepie odżywione. Idealna przy stanach reumatyczno-zwyrodnieniowych stawu nadgarstkowego, po operacji rekonstrukcji ścięgien oraz przy stanach zapalnych. Pomaga także zmniejszyć opuchliznę oraz łagodzi ból. Zazwyczaj są to opaski wciągane lub wciągane z pasami do dociśnięcia.

OPASKA KOMPRESYJNA NADGARSTKA UP5177

STABILIZATOR NADGARSTKA Z USZTYWNIENIEM KCIUKA

To specjalny stabilizator, który poza tym, że usztywnia cały staw, to posiada dodatkową szynę unieruchamiającą kciuk. Taki model polecany jest szczególnie w przypadku zespołu cieśni nadgarstka i urazów kciuka (złamania, skręcenia – alternatywa dla gipsu).

STABILIZATOR NADGARSTKA Z SZYNĄ NA KCIUK UP5369

Pamiętajmy jednak, aby każdy uraz skonsultować z lekarzem lub fizjoterapeutą, co pomoże określić stopień uszkodzenia stawu i dobrać odpowiedni stabilizator.

WAŻNE!

Stabilizatory powinny być traktowane jak element ubioru – bieliznę, a tym samym używane przez jedną osobę, ze względu na bliski kontakt ze skórą i utrzymanie odpowiedniej higieny. Ważne jest odpowiednie dobranie rozmiaru tak, aby stabilizator nie był ani za ciasny, ani za luźny.

PEŁNA OFERTA STABILIZATORÓW DOSTĘPNA TUTAJ - KLIK!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *