Czy wkładki do butów mogą zmniejszyć ból ścięgna Achillesa?

Zapalenie ścięgna Achillesa (lub tendinopatia Achillesa) powodują stopniowy ból w ścięgnie Achillesa z tyłu kostki. W tym artykule wyjaśniamy, w jaki sposób noszenie wkładek do butów może pomóc w regeneracji, zmniejszyć ryzyko wystąpienia kontuzji oraz bólu ścięgna Achillesa.

Co to jest zapalenie ścięgna Achillesa?

Zapalenie ścięgna Achillesa to zapalenie ścięgna z tyłu kostki (na obrazku). Termin tendinopatia Achillesa jest bardziej trafny, ponieważ opisuje bardziej powszechne zwyrodnienie w wyniku zużycia, niż ostre zapalenie ścięgna.

Nadmierne obciążanie jest uznane za główną przyczyną bólu ścięgna Achillesa, jednak istnieje wiele innych czynników, które zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia urazu. Ważną rolę ogrywa również typ stopy oraz sposób biegania i chodzenia.

Biomechanika stopy

Biomechanika stopy to sposób, w jaki stopa porusza się podczas ruchu. Znacząco wpływa ona na obciążenia, napięcia i uderzenia przechodzące na kości, mięśnie, ścięgna i więzadła.
Bieganie po płaskim i twardym podłożu oznacza więc przenoszenie obciążenia na ścięgno przy każdym kroku.
Dlaczego więc biomechanika stopy ma znaczenie i jak wkładki mogą pomóc zapobiegać obciążeniom ścięgna Achillesa?  

Typy stóp

Ogólnie u biegaczy występują trzy typy stóp: 

  • pronujące
  • supinujące
  • neutralne
  • Osoby z nadmierną pronacją mają stopy, które spłaszczają podczas biegu. W efekcie łuk stopy zapada się w trakcie nacisku (w kierunku płaskostopia – koślawości).
  • Supinatorzy mają wysuwające się stopy oraz sztywny, wysoko wysklepiony łuk stopy. Kostki uciekają na zewnątrz, co powoduje zjawisko szpotawości.
  • Biegacze neutralni mają naturalnie prawidłowe stopy do biegania.

Nadmierna pronacja i ból Achillesa

Osoby z nadmierną pronacją są bardziej narażone na ból ścięgna Achillesa. Gdy taka stopa uderza o podłoże, łuk pod nią spłaszcza się.

Powoduje to zginanie i skręcanie ścięgna Achillesa. W rezultacie tkanki po wewnętrznej stronie kostki rozciągają się bardziej niż na zewnątrz. Ponadto ścięgno obraca się i nadmiernie rotuje do wewnątrz.

Można więc dokładnie zobaczyć, jak nieprawidłowa biomechanika stopy i nadmierna pronacja powodują zwiększone obciążenie ścięgna Achillesa. Jeżeli dołożymy do tego kilka tysięcy wykonanych kroków w biegu, znacznie zwiększona jest wtedy szansa na wystąpienie bólu Achillesa w wyniku obciążenia.

Wkładki do butów, a ból Achillesa

Czy wkładki do butów mogą zmniejszyć ból ścięgna Achillesa? Noszenie wkładki wspierającej łuk stopy pomaga kontrolować pozycję pięty i zapewnia wsparcie podczas biegania, chodzenia i stania. Koryguje pozycję stopy, dzięki czemu ścięgno Achillesa pracuje wydajniej bez zginania i skręcania podczas biegu.

W przypadku tej wady polecamy wkładki supinujące Ultimate Performance.

Kiedy nosić wkładki na ból Achillesa?

Gdy biegniesz, siły działające na stopę i podudzie są bardzo duże, szczególnie gdy uderzasz o ziemię. Noszenie wkładek w butach do biegania jest ważne i może przynieść ogrom korzyści, jednak większość ludzi spędza dużo więcej czasu na chodzeniu lub staniu. Dlatego równie ważne jest noszenie wkładek w zwykłych butach do pracy lub na co dzień. Im bardziej zmniejszysz obciążenie ścięgna Achillesa, tym szybciej wrócisz do zdrowia.

A co z neutralnymi biegaczami i supinatorami?

Supinatorzy rzadziej cierpią na ból Achillesa, jednak w przypadku nadmiernej supinacji (stopy o ustawieniu szpotawym) rekomendujemy wkładki pronujące z dodatkową amortyzacją. Zastosowany materiał tłumi aż do 95% wstrząsów, co znacznie zwiększa komfort biegania oraz chodzenia. Supinatorzy na ogół mają sztywne, wysoko wysklepione stopy, które nie mają naturalnej amortyzacji, więc wkładka Ultimate Performance idealnie je wesprze.

Jeśli masz to szczęście i posiadasz stopy o ustawieniu neutralnym, noszenie wkładek wciąż może przynosić korzyści. Nawet idealne stopy nie zostały zaprojektowane do ciągłego biegania po twardych, płaskich powierzchniach. Wkładki neutralne Ultimate Performance zapewniają odpowiednią amortyzację i wsparcie łuku stopy, aby nie tylko zmniejszyć ryzyko powstania kontuzji, ale także poprawić wydajność oraz komfort.

Text by: Mike Walden, Ultimate Performance

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *