Suplementacja powysiłkowa dla rowerzystów

SUPLEMENTACJA POWYSIŁKOWA DLA ROWERZYSTÓW – 5 PRZYDATNYCH WSKAZÓWEK

 
Często mówi się, że ważne jest przyjmowanie suplementów energetycznych głównie przed i w trakcie jazdy, ale to duży błąd – najważniejszy czas na odżywianie to koniec sesji treningowej.
 
Podczas ćwiczeń organizm jest poddawany intensywnym wysiłkom i potrzebuje dużo energii; włókna mięśniowe ulegają uszkodzeniu, uwalniane są hormony związane ze stresem, a układ odpornościowy słabnie. Dlatego po ćwiczeniach ciało czuje się zmęczone i musi się skutecznie zregenerować.
Jeśli ta ważna faza (czyli faza zdrowienia) zostanie zaniedbana, organizm może łatwiej poddać się kontuzjom i urazom. Szereg badań wykazał, iż w ciągu 72 godzin po wysiłku wytrzymałościowym ciało jest bardziej narażone na infekcje, kontuzje i bolesność mięśni, przez co etap rekonwalescencji wydłuża się i zakłóca powrót do pełnej sprawności.
Dobra strategia regeneracji sprawia więc, że kolarze osiągają coraz lepsze wyniki podczas każdego startu.
Oto kilka przydatnych wskazówek, jak i kiedy stosować odżywianie w fazie regeneracji. 
 
1. Co należy jeść i pić po treningu?
Ważne jest, aby zastosować odpowiednie połączenie węglowodanów i wysokiej jakości, szybko wchłanianych białek – najlepiej w połączeniu z napojem elektrolitowym. W ten sposób węglowodany uzupełnią niedobory glikogenu w mięśniach, białka zaczną fazę naprawczą tkanki mięśniowej, a elektrolity przywrócą utracone płyny i minerały.
 
2. Ile węglowodanów należy spożyć po wysiłku?
Spożycie węglowodanów zależy od kilku czynników, takich jak: intensywność ćwiczeń, kondycja ciała, odżywianie przed treningiem i temperatura. Jednak średnie spożycie węglowodanów powinno wynosić około 0,8-1,2 g na 1 kg masy ciała.
 
3. Ile białka powinno się dostarczyć po wysiłku?
Badania wskazują, że spożywanie 20-25 g białka o wysokiej wartości biologicznej bezpośrednio po wysiłku wspomaga regenerację mięśni – szczególnie w przypadku białek serwatkowych, które są szybko trawione.
 
4. Czy suplementy regeneracyjne są przydatne?
Odżywki regeneracyjne są bardzo przydatne podczas wszystkich faz treningu, jednak zwłaszcza po wyścigach. Na przykład Recupero i Recupero Extreme to dwie różne mieszanki węglowodanów, BCAA, mikroelementów i elektrolitów, specyficzne dla fazy regeneracji. Produkty te można stosować regularnie (w przypadku Recupero) lub wyłącznie po bardzo intensywnych treningach lub wyścigach (w przypadku Recupero Extreme).
 
5. Czy produkty sportowe są niezbędne, czy wystarczy spożywać tylko „normalną” żywność?
Suplementy diety nigdy nie powinny być przyjmowane jako substytut żywności, ale mogą być dobrą opcją na zwiększenie spożycia energii przed, w trakcie i tuż po ćwiczeniach. Żele, batony i napoje energetyczne zawierające elektrolity są praktyczne, skuteczne i bardzo wygodne, ponieważ szybko się wchłaniają i zajmują niewiele miejsca.
czytaj więcej
czytaj więcej
czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *