Glutamina – suplementować, czy nie?

Glutamina – suplementować, czy nie?

Tkanka mięśniowa składa się w około 65% z glutaminy, którą mięśnie wykorzystują do produkcji energii i oszczędzania zapasów glikogenu, gdy aktywność fizyczna staje się coraz bardziej intensywna. Ponieważ glutamina jest częścią tkanki mięśniowej, a więc beztłuszczowej masy ciała, jest przydatna dla sportowców w celu utrzymania kondycji mięśni i wspomagania fazy regeneracji.

Jednak skoro glutamina jest aminokwasem endogennym, czyli takim, który organizm sam potrafi zsyntetyzować z innych substancji, to po co w zasadzie mamy ją dodatkowo suplementować?

Zwiększony stres, intensywna aktywność fizyczna lub choroba sprawiają, że zapotrzebowanie mięśni na glutaminę wzrasta. Produkcja tego cennego aminokwasu słabnie, a co za tym idzie w ciele człowieka dochodzi do katabolizmu mięśniowego. W konsekwencji glutamina pozyskiwana jest z mięśni, czego skutkiem jest utrata masy mięśniowej.

Glutamina naturalnie występuje w mięsie, jajach, nabiale, brokułach i białku serwatkowym.

Najważniejsze funkcje glutaminy:

– wspomaga wzrost mięśni

– poprawia wydolność podczas ćwiczeń wytrzymałościowych

– usprawnia metabolizm

– reguluje poziom cukru we krwi

– wspomaga pracę układu pokarmowego, odżywiając jelita

– wspiera pracę mózgu i zwiększa koncentrację

Glutammina® EthicSport zawiera czystą mikronizowaną glutaminę Kyowa – to doskonały w smaku, wysoce rozpuszczalny i bezglutenowy produkt dietetyczny dla sportowców.

Opakowanie 300 g

czytaj więcej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *